مهدی یاوران
الا كه روح دعائی،خدا كند كه بیایی
درباره وبلاگ


آقا نگاهت سوی آهوهاست میدانم
دستان پاکت مثل ما تنهاست میدانم
آقا اگر تو برنمیگردی دلیل آن
در چشم های پرگناه ماست میدانم
اللهم عجل لولیک الفرج

مدیر وبلاگ : مجتبی صمدی
نظرسنجی
برای تعجیل در فرج امام زمان (عج) چند صلوات میفرسنید؟انحراف

همه می دانیم خوردن مال یتیم گناه كبیره است، چون قرآن می‌گوید: «فی‏ بُطُونِهِمْ ناراً» معنای آن این نیست كه خانه‌ی بچه‌ی شهید نرو، چون خانواده‌ی شهدا بچه‌ی یتیم دارند.


بالاخره پرتقالی، چایی ممكن است بخوریم. مال یتیم را نخور، یعنی به قصد خوردن مالشان آن جا نرو، اما اگر آدم به خانه‌ی شهید و یتیمی رفت و چایی و غذا خورد طوری نیست. باید در ذهنش باشد كه هدفش از آمدن مال خوری نباشد. وقتی به مناسبتی جایی می رود، برایش سوغاتی بیاورد. مهمانی بدهد. در هر صورت روابط حسنه باشه به طوری كه اگر من غذایی خوردم، نصف یا بیش‌تر از همان غذا را پس بدهم.

بعضی‌ها مثلاً می‌خواهند تقوا داشته باشند، به خانه‌ی یتیم می‌روند، چایی نمی‌خورند. به خاطر این كه مال یتیم است، نمی‌خورد. حالا آن یتیم بیش‌تر ناراحت می‌شود. اگر تو نمی آمدی شاید ثواب بیش‌تری داشت. چایی نمی‌خوری، بیش‌تر به آن‌ها برمی خورد.

یا مثلاً داریم اگر كسی به سر بچه‌ی یتیم دست بكشد، چقدر ثواب دارد، بعضی از عوام به خانه‌ی یتیم می‌روند و روبروی مادر می‌گوید: بچه جان بیا و بشین بغلم و دائم بر سر بچه دست می‌كشه. این مادر یادش می‌افتد كه این بچه بی پدر است، دلش آتش می‌گیرد

.......

نوع مطلب : مذهبی، روانشناسی، احادیث، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
معاد

بحث معاد، مراحل آن و اینکه از چه زمانی شروع می شود و در آن چه مراحلی طی می شود؟ از موضوعات مهمی است که ضروری است تا حدودی به آن پرداخته شود.

 

مراحل معاد

معاد سه مرحله مهم دارد. اولین مرحله شروع معاد ، مرگ است. برزخ مرحله بعد از مرگ است که انسان وارد عالم برزخ می شود و مرحله بعد هم قیامت است و در پایان قیامت هم عده ای به بهشت و عده ای به جهنم می روند. مرگ ، برزخ و قیامت مهم ترین مراحل معاد هستند.
بنابراین معاد با مرگ شروع می شود " من مات فقد قامت قیامتُه " هر که مُرد قیامتش بر پا می شود. این قیامت را قیامت صغری می گویند زیرا در مقابل قیامت کبری که بعد از برزخ است، قرار دارد.

اما قبل از مرگ هم مباحثی مطرح است که مربوط به قیامت یا قریب الافق به قیامت است. بعضی از این مباحث، مباحث دقیقی است.
انسان  قبل از مرگ و تا لحظه مردن در همین دنیا با قیامت ارتباط دارد.  قیامت و آخرت در واقع چهره دیگری از همین دنیا است. یعنی حیات و زندگی دو فصل دارد. یک فصل آن دنیاست و فصل دیگر آخرت است و در واقع دو فصل از یک سال ، از یک زندگی، از یک حیات، از یک حقیقت و دو چهره از یک حقیقت است. یک چهره آن دنیاست که نزدیک است و چهره دیگرش آخرت است که بعداً می آید. بنابراین نمی توان تفکیک کرد و گفت تا اینجا دنیا و از اینجا به بعد هم آخرت و آنها را  از هم جدا کرد. به همین دلیل است که بسیاری از کارهای روزمره ما ، در زندگی اخروی، در مرگ، در حیات، در سلامت، در روزی، در وسعت روزی، در تنگی روزی و ... تأثیر دارد.........نوع مطلب : مذهبی، آخرالزمان، احادیث، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
عمر

تصور ابتدایی که از مرگ به ذهن انسان می رسد این است که مرگ باعث نابودی انسان می شود همانطور که مادی گراها هم همین تصور را علم فرض کردند. اما آیا واقعاً اینگونه است؟ یعنی مرگ باعث نابودی انسان می شود، یا اینکه نه مرگ انسان ر از یک مرحله وارد مرحله دیگری می کند و از یک عالم به عالم دیگری سیر می دهد و انسان در یک نشئه غروب می کند و همزمان در نشئه دیگری که وسیع تر و زیباتر و بزرگتر هست، طلوع می کند. از طرفی آیا مرگ رامی توان به تأخیر انداخت و به تعبیر دیگر آیا مرگ دست انسان است؟


حقیقت مرگ

بنای ما این است که بیشتر مطالب را از روایات و آیات مطرح بکنیم به این دلیل که حقیقتاً در این مباحث علم و عقل اگر حرفی هم داشته باشند خیلی کم است. آنچه که از آیات و روایات رسیده بسیار روشن و قابل بیان است. و چنین نقل شده که حقیقت مرگ چیزی جز لباس عوض کردن و منزل عوض کردن و بوئیدن یک گل خوشبو برای بعضی از افراد نیست.
از امام جواد (علیه السلام) نقل شده که به امام سجاد(علیه السلام) گفتند مرگ چیست؟ فرمود مرگ برای افراد مختلف ، فرق می کند. برای مومن مرگ مثل در آوردن لباس کثیف و آلوده است . به تعبیر امروزی ها رها شدن از قید و بندهای سنگین که به دست و پای انسان بسته شده ، می باشد. انسان از قید و بندهای مادی رها می شود و لباس های کثیف و آلوده و میکروبی به پاکترین و خوشبوترین لباس ها تبدیل می ......نوع مطلب : مذهبی، آخرالزمان، احادیث، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic