تبلیغات
مهدی یاوران - بدترین قلب‌های دنیا معرفی شد
 
مهدی یاوران
الا كه روح دعائی،خدا كند كه بیایی
درباره وبلاگ


آقا نگاهت سوی آهوهاست میدانم
دستان پاکت مثل ما تنهاست میدانم
آقا اگر تو برنمیگردی دلیل آن
در چشم های پرگناه ماست میدانم
اللهم عجل لولیک الفرج

مدیر وبلاگ : مجتبی صمدی
نظرسنجی
برای تعجیل در فرج امام زمان (عج) چند صلوات میفرسنید؟چکیده: قلب یا روحی که خداوند متعال آن را در وجود انسان قرار داد یکی از بهترین ابزارهای موفقیت و رسیدن به کمال و سعادت به شمار می‌رود چرا که خداوند متعال ساختار آن را بر اساس سرشت و فطرت الهی در اختیار انسان قرار داده است، در عظمت و ارزش روح همین بس که بعد از دمیده شدن روح در بدن انسان است که فرشتگان در برابر آن سر به سجود و تعظیم فرود آوردند.
قلب

رهروان ولایت ـ یکی از مسائل  بسیار مهمی که در فرهنگ قرآن و اخلاق به آن توجه خاص شده موضوع  سلامتی و پاکی قلب است. وقتی در فرهنگ قرآن و تربیت اخلاقی سخن از اصلاح قلب و پاکی آن از رذایل اخلاقی می‌شود در واقع مقصود دور نگه داشتن روح و جان افراد از رذایل اخلاقی است.در این نوشتار سعی داریم با معرفی بدترین قلبهای دنیا قدمی مثبت در دستیابی به قلب سلیم برداریم.

جایگاه و ارزش قلب درقرآن

.....

بدترین قلب‌های دنیا معرفی شد

چکیده: قلب یا روحی که خداوند متعال آن را در وجود انسان قرار داد یکی از بهترین ابزارهای موفقیت و رسیدن به کمال و سعادت به شمار می‌رود چرا که خداوند متعال ساختار آن را بر اساس سرشت و فطرت الهی در اختیار انسان قرار داده است، در عظمت و ارزش روح همین بس که بعد از دمیده شدن روح در بدن انسان است که فرشتگان در برابر آن سر به سجود و تعظیم فرود آوردند.
قلب

رهروان ولایت ـ یکی از مسائل  بسیار مهمی که در فرهنگ قرآن و اخلاق به آن توجه خاص شده موضوع  سلامتی و پاکی قلب است. وقتی در فرهنگ قرآن و تربیت اخلاقی سخن از اصلاح قلب و پاکی آن از رذایل اخلاقی می‌شود در واقع مقصود دور نگه داشتن روح و جان افراد از رذایل اخلاقی است.در این نوشتار سعی داریم با معرفی بدترین قلبهای دنیا قدمی مثبت در دستیابی به قلب سلیم برداریم.

جایگاه و ارزش قلب درقرآن

قلب یا روحی که خداوند متعال آن را در وجود انسان قرار داد یکی از بهترین ابزارهای موفقیت و رسیدن به کمال و سعادت به شمار می‌رود؛ چرا که خداوند متعال ساختار آن را بر اساس سرشت و فطرت الهی در اختیار انسان قرار داده است. در عظمت و ارزش روح همین بس که بعد از دمیده شدن روح در بدن انسان است که فرشتگان در برابر او  سر به سجود و تعظیم فرود آوردند: «فَإِذَا سَوَّیْتُهُ وَنَفَخْتُ فِیهِ مِن رُّوحِی فَقَعُواْ لَهُ سَاجِدِینَ؛[ الحجر/29] پس وقتى آن را درست كردم و از روح خود در آن دمیدم، پیش او به سجده درافتید.»

بدترین قلب های دنیا

در فرهنگ قرآن خداوند متعال سخن از قلب‌هایی نموده است که به خاطر بی‌مبالاتی صاحبانشان در رذایل و زشتی‌های اخلاقی گرفتار شده‌اند، به طوری که صاحبان خود را در جاده‌ی انحراف و گمراهی قرار داده اند. خداوند متعال بدترین قلب‌های دنیا را این چنین معرفی می‌نماید:

قلبهای سخت و ترسناک

از جمله بدترین قلب‌ها، قلبهای افرادی است که به قساوت و سنگدلی  شهرت پیدا کرده‌اند. قلبهایی که به نیندیشیدن در حقایق موجودو تعصبات کور کورانه جاهلی شهرت دارند. اگر بخواهیم برای صاحبان این چنین قلبهایی مصادیقی معرفی نماییم مسلمان نمایان تکفیری و حامیان شیطان صفت آنها بهترین مصادیق صاحبان این چنین قلبهایی به حساب می‌آیند.« فَوَیْلٌ لِلْقاسِیَةِ قُلُوبُهُم؛[زمر/22]واى بر آنان كه قلبهایى سخت»

«وَلَقَدْ ذَرَأْنَا لِجَهَنَّمَ كَثِیرًا مِّنَ الْجِنِّ وَالإِنسِ لَهُمْ قُلُوبٌ لاَّ یَفْقَهُونَ بِهَا وَلَهُمْ أَعْیُنٌ لاَّ یُبْصِرُونَ بِهَا وَلَهُمْ آذَانٌ لاَّ یَسْمَعُونَ بِهَا أُوْلَـئِكَ كَالأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُوْلَـئِكَ هُمُ الْغَافِلُونَ؛[اعراف/179] و در حقیقت، بسیارى از جنّیان و آدمیان را براى دوزخ آفریده‌‏ایم. [چرا كه‏] دلهایى دارند كه با آن [حقایق را] دریافت نمى‏‌كنند، و چشمانى دارند كه با آنها نمى‏‌بینند، و گوشهایى دارند كه با آنها نمى‏‌شنوند. آنان همانند چهارپایان بلكه گمراه‌‏ترند. [آرى،] آنها همان غافل‏ ماندگانند.».

قلبهای زنگار بسته از گناه

از جمله بدترین قلبها به افرادی تعلق دارد که در اثر خوی گرفتن به گناه و رذایل اخلاقی، زنگار سیاهی و تباهی آنها را از درک و فهم حقایق دور ساخته و از هدایت الهی خود را محروم می‌کنند. گناه به مثابه‌ی لایه های سیاه و چرکینی است  که  دیده حق بین افراد را ازبین برده و سایه‌ی جهالت و تباهی را بر روح آدمی می‌گستراند. در معرفی این چنین قلبهایی خداوند متعال می‌فرماید:

«كَلاَّ بَلْ رانَ عَلى‏ قُلُوبِهِمْ ما كانُوا یَكْسِبُونَ؛[مطففین/14] چنین نیست كه آنها مى‏‌پندارند، بلكه اعمالشان چون زنگارى بر دلهایشان نشسته است.»

عاقبت این چنین افرادی که به گناه و رذایل اخلاقی دلخوش کرده اند این می‌‌شود که بزرگترین واقعیت‌های عالم هستی را منکر می‌شوند.«ثمَّ كَانَ عَاقِبَةَ الَّذِینَ أَسَاؤُوا السُّوأَى أَن كَذَّبُوا بِآیَاتِ اللَّهِ وَكَانُوا بِهَا یَسْتَهْزِؤُون؛[الروم/10]آن گاه فرجام كسانى كه بدى كردند [بسى‏] بدتر بود، [چرا] كه آیات خدا را تكذیب كردند و آنها را به ریشخند مى‏‌گرفتند.»

قلبهای مریض و نفاق پیشه

قلبهای افراد منافق _ که در ظاهر ادعای راستی و درستی می‌کنند و در باطن چیزی جز پلیدی و نفاق را به همراه ندارند _ در فرهنگ قرآن ازجمله بدترین قلبها به حساب می‌آید: «فی‏ قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ فَزادَهُمُ اللَّهُ مَرَضاً وَ لَهُمْ عَذابٌ أَلیمٌ بِما كانُوا یَكْذِبُونَ؛ [بقره/10] در دلهاى آنان یك نوع بیمارى است خداوند بر بیمارى آنان افزوده و به خاطر دروغهایى كه میگفتند، عذاب دردناكى در انتظار آنهاست.»

قلبهای منحرف و گمراه از حق

در معرفی صاحبان اینچنین قلبهایی خداود متعال می فرماید:

« وَ إِذا ما أُنْزِلَتْ سُورَةٌ نَظَرَ بَعْضُهُمْ إِلى‏ بَعْضٍ هَلْ یَراكُمْ مِنْ أَحَدٍ ثُمَّ انْصَرَفُوا صَرَفَ اللَّهُ قُلُوبَهُمْ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لا یَفْقَهُونَ؛ [توبه/127] و هنگامى كه سوره‏اى نازل مى‏شود، بعضى از آنها [منافقان‏] به یكدیگر نگاه مى‏كنند و مى‏گویند: «آیا كسى شما را مى‏بیند؟ (اگر از حضور پیامبر بیرون رویم، كسى متوجّه ما نمى‏شود!)» سپس منصرف مى‏شوند (و بیرون مى‏روند) خداوند دلهایشان را (از حق) منصرف ساخته چرا كه آنها، گروهى هستند كه نمى‏فهمند (و بى‏دانشند)!»

قلبهای متعصب و دور مانده از حقیقت

رفتار و اعتقادات بعضی از افراد نه تنها ریشه در باور‌های صحیح وحیاتی ندارد، بلکه از عقلانیت و معیارهای اخلاقی و فطری نیز بی‌بهره است. برای نمونه تن ندادن به آیین مقدس اسلام به بهانه‌ی اینکه آیین باستانی کشوری چیزی غیر از اسلام بوده نباید موجب شود که پرده نادانی و جهالت بر روی قلب افراد سایه خود را بگستراند.«إِذْ جَعَلَ الَّذینَ كَفَرُوا فی‏ قُلُوبِهِمُ الْحَمِیَّةَ حَمِیَّةَ الْجاهِلِیَّةِ؛[فتح/26] (به خاطر بیاورید) هنگامى را كه كافران در دلهاى خود خشم و نخوت جاهلیّت داشتند»

سخن آخر

از آنجایی که هویت و اصالت وجوی افراد به روح  آنها وابسته است ضروری است که با بهره‌گیری از آموزه‌های وحیانی و رهنموهای عقل سلیم، قلب و روح خود را از آلودگی‌ها و پلیدیهای رذایل اخلاقی دور نگه داشت تا از زندگی و حیات سعادتمند در دنیا و آخرت بهره‌مند شد.نوع مطلب : مذهبی، روانشناسی، احادیث، 
برچسب ها : گناه،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 16 شهریور 1396 02:50 ق.ظ
Hey fantastic website! Does running a blog such as this require a great deal of
work? I've no knowledge of computer programming however I was hoping to start my own blog in the near future.
Anyhow, should you have any ideas or tips for new blog owners please share.

I understand this is off subject however I simply had to ask.

Appreciate it!
دوشنبه 16 مرداد 1396 02:09 ب.ظ
Very good blog post. I absolutely appreciate this site.
Thanks!
دوشنبه 16 مرداد 1396 11:43 ق.ظ
Having read this I thought it was rather informative.
I appreciate you taking the time and energy to put this article together.
I once again find myself spending a significant amount of time both reading and leaving
comments. But so what, it was still worthwhile!
یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 12:27 ق.ظ
I'm not sure where you're getting your info, but great topic.
I needs to spend some time learning more or understanding more.

Thanks for magnificent information I was looking for this information for my mission.
جمعه 25 فروردین 1396 10:18 ب.ظ
This piece of writing will help the internet visitors for setting up new website or even a weblog from start to end.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 09:07 ب.ظ
Excellent blog post. I certainly appreciate this website.
Continue the good work!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی