تبلیغات
مهدی یاوران - آیا با «ظهور» درهای «توبه» بسته می شود؟
 
مهدی یاوران
الا كه روح دعائی،خدا كند كه بیایی
درباره وبلاگ


آقا نگاهت سوی آهوهاست میدانم
دستان پاکت مثل ما تنهاست میدانم
آقا اگر تو برنمیگردی دلیل آن
در چشم های پرگناه ماست میدانم
اللهم عجل لولیک الفرج

مدیر وبلاگ : مجتبی صمدی
نظرسنجی
برای تعجیل در فرج امام زمان (عج) چند صلوات میفرسنید؟منتظر امام زمان(عج)

روایاتی چند درباره بی اثر شدن توبه مقارن ظهور حضرت مهدی (علیه السلام) رسیده است. سۆالی که در این جا مطرح می شود آن است که آیا این روایات با خُلق محمدیِ حضرت مهدی(علیه السلام) مناسبت دارد. با توجه به آن که امام دوازدهم شیعیان بر طبق روایات معتبر، وارث خلق و خو و سیره خاتم الانبیاء(صلی الله علیه و آله) است و پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) دین اسلام را به مدد نرمخویی و دلسوزی خویش گسترش دادند.


به علاوه یکسری از روایات نیز به صراحت با دیدگاه توبه ناپذیری حضرت مهدی (علیه السلام) پس از ظهور در تعارض است. نوشتار پیش رو به بررسی  اجمالی روایاتی می پردازد که ذیل آیه 158 سوره انعام [1] درباره بی اثر شدن توبه پس از ظهور وارد شده است.

...........  

آیا با «ظهور» درهای «توبه» بسته می شود؟

منتظر امام زمان(عج)

روایاتی چند درباره بی اثر شدن توبه مقارن ظهور حضرت مهدی (علیه السلام) رسیده است. سۆالی که در این جا مطرح می شود آن است که آیا این روایات با خُلق محمدیِ حضرت مهدی(علیه السلام) مناسبت دارد. با توجه به آن که امام دوازدهم شیعیان بر طبق روایات معتبر، وارث خلق و خو و سیره خاتم الانبیاء(صلی الله علیه و آله) است و پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) دین اسلام را به مدد نرمخویی و دلسوزی خویش گسترش دادند.


به علاوه یکسری از روایات نیز به صراحت با دیدگاه توبه ناپذیری حضرت مهدی (علیه السلام) پس از ظهور در تعارض است. نوشتار پیش رو به بررسی  اجمالی روایاتی می پردازد که ذیل آیه 158 سوره انعام [1] درباره بی اثر شدن توبه پس از ظهور وارد شده است.

 

ایمانی که سودی ندارد

«یَوْمَ یَأْتىِ بَعْضُ ءَایَاتِ رَبِّكَ لَا یَنفَعُ نَفْسًا إِیمَانهُا لَمْ تَكُنْ ءَامَنَتْ مِن قَبْلُ أَوْ كَسَبَتْ فىِ إِیمَانهِا خَیرْاً »؛‌

[اما] روزى كه پاره‏اى از نشانه‏هاى پروردگارت [پدید] آید، كسى كه قبلًا ایمان نیاورده یا خیرى در ایمان آوردن خود به دست نیاورده، ایمان آوردنش سود نمى‏بخشد.

در كمال الدین از حضرت صادق(علیه السّلام) روایت شده كه‏ «الآیات هم الأئمة علیهم السلام و الآیة المنتظرة القائم علیه السّلام» یعنی "آیات" عبارت از ائمّه است و "آیت منتظره"، حضرت قائم علیه السّلام است و در روز ظهورش كه با شمشیر به پاخیزد، ایمان كسى كه پیشتر ایمان نیاورده باشد، به وى سود نرساند، گرچه به پدران گذشته وى ایمان آورده باشد.[2]

همچنین آن حضرت فرمودند: مقصود خروج قائم منتظر از ما است. سپس فرمودند: خوشا به حال شیعیان قائم ما كه در حال غیبتش انتظار ظهورش را دارند و در حال ظهورش از او فرمان می برند. آنان دوستان خدایند كه نه ترسى دارند و نه اندوهگین می شوند.[3]

آن روز كه این نشانه ها صورت پذیرد، ایمان آوردن افراد بى‏ایمان و آنها كه عمل نیكى انجام نداده‏اند، پذیرفته نخواهد شد" و درهاى توبه به روى آنان بسته مى‏شود، زیرا توبه و ایمان در آن هنگام، صورت اجبارى و اضطرارى به خود مى‏گیرد، و ارزش ایمان و توبه اختیارى را نخواهد داشت. [4]

در قرآن آیات فراوانی به موضوع توبه و ناامید نشدن از رحمت الهی پرداخته است. در کنار آیاتی که به طور مطلق درباره پذیرش توبه بندگان سخن می گوید، برخی آیات نیز توبه کردن را در شرایط خاصی بی ثمر می داند.

بسته شدن باب توبه در هنگام ظهور از این جهت است که مخالفان وقتی قدرت شمشیر حضرت را می بینند چاره ای جز تسلیم نمی یابند و در این هنگام توبه ای که از سر ناچاری باشد بی فایده است. در واقع قیام حضرت مهدی (علیه السلام) بر ایشان در حکم عذاب الهی است که در همین دنیا بر سر ایشان فرود می آید.

 در این باره به آیات 84 و 85 سوره غافر و سوره نساء ، آیه 17 و18اشاره می شود:

سوره غافر/آیات 84 و 85 :

«فَلَمَّا رَأَوْاْ بَأْسَنَا قَالُواْ ءَامَنَّا بِاللَّهِ وَحْدَهُ وَ كَفَرْنَا بِمَا كُنَّا بِهِ مُشْرِكِینَ * فَلَمْ یَكُ یَنفَعُهُمْ إِیمَانهُمْ لَمَّا رَأَوْاْ بَأْسَنَا  سُنَّتَ اللَّهِ الَّتىِ قَدْ خلت فىِ عِبَادِهِ  وَ خَسِرَ هُنَالِكَ الْكَافِرُونَ »؛

پس چون سختى [عذاب‏] ما را دیدند گفتند: «فقط به خدا ایمان آوردیم و بدانچه با او شریك مى‏گردانیدیم كافریم.

و[لى‏] هنگامى كه عذاب ما را مشاهده كردند، دیگر ایمانشان براى آنها سودى نداد. سنّت خداست كه از [دیرباز] درباره بندگانش چنین جارى شده، و آنجاست كه ناباوران زیان كرده‏اند.

سوره نساء/ آیه 17 و 18 :

«إِنَّمَا التَّوْبَةُ عَلىَ اللَّهِ لِلَّذِینَ یَعْمَلُونَ السُّوءَ بجِهَالَةٍ ثُمَّ یَتُوبُونَ مِن قَرِیبٍ فَأُوْلَئكَ یَتُوبُ اللَّهُ عَلَیهْمْ  وَ كاَنَ اللَّهُ عَلِیمًا حَكِیمًا * وَ لَیْسَتِ التَّوْبَةُ لِلَّذِینَ یَعْمَلُونَ السَّیِّاتِ حَتىَّ إِذَا حَضرَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قَالَ إِنىّ‏ِ تُبْتُ الْانَ وَ لَا الَّذِینَ یَمُوتُونَ وَ هُمْ كُفَّارٌ  أُوْلَئكَ أَعْتَدْنَا لَهُمْ عَذَابًا أَلِیمًا»؛‌

توبه، نزد خداوند، تنها براى كسانى است كه از روى نادانى مرتكب گناه مى‏شوند، سپس به زودى توبه مى‏كنند اینانند كه خدا توبه‏شان را مى‏پذیرد، و خداوند داناى حكیم است.

و توبه كسانى كه گناه مى‏كنند، تا وقتى كه مرگ یكى از ایشان فرارسد، مى‏گوید: «اكنون توبه كردم»، پذیرفته نیست و [نیز توبه‏] كسانى كه در حال كفر مى‏میرند، پذیرفته نخواهد بود، آنانند كه برایشان عذابى دردناك آماده كرده‏ایم.

 

درهای توبه بر چه کسانی بسته می شود

بر اساس این آیات توبه 3 دسته از مردم حقیقی نیست و سودی به حالشان ندارد:

1.    کسی که به واسطه دیدن عذاب الهی توبه می کند.

چرا كه به هنگام "نزول عذاب"  درهاى توبه بسته مى‏شود، و اصولا اینگونه ایمان اضطرارى فایده ایمان اختیارى را نمى‏تواند داشته باشد، و زائیده آن شرائط فوق العاده است، به همین دلیل هر گاه طوفان بلا فرو بنشیند راه گذشته خود را از سر مى‏گیرند.

2.    هرگاه کسی معاند باشد و گناهش از روی نادانی و جهالت نباشد.

منظور از "جهالت"در آیه مورد بحث طغیان غرائز و تسلط هوس هاى سركش و چیره شدن آن ها بر نیروى عقل و ایمان است، و در این حالت، علم و دانش انسان به گناه گرچه از بین نمى‏رود اما تحت تاثیر آن غرائز سركش قرار گرفته و عملا بى اثر مى‏گردد، و هنگامى كه علم اثر خود را از دست داد، عملا با جهل و نادانى برابر خواهد بود.

ولى اگر گناه بر اثر چنین جهالتى نباشد بلكه از روى انكار حكم پروردگار و عناد و دشمنى انجام گیرد، چنین گناهى حكایت از كفر مى‏كند و به همین جهت توبه آن قبول نیست، مگر این كه از این حالت بازگردد و دست از عناد و انكار بشوید.

3.    توبه کسی که مرگش فرارسیده است.

كسانى هم كه آستانه مرگ قرار مى‏گیرند و مى‏گویند اكنون از گناه خود توبه كردیم توبه آنان پذیرفته نخواهد شد. زیرا در حال احتضار و در آستانه مرگ، پرده‏ها از برابر چشم انسان كنار مى‏رود، و دید دیگرى براى او پیدا مى‏شود، و قسمتى از حقایق مربوط به جهان دیگر و نتیجه اعمالى را كه در این زندگى انجام داده با چشم خود مى‏بیند و مسائل جنبه حسى پیدا مى‏كند، واضح است كه در این صورت هر گناهكارى از اعمال بد خود پشیمان مى‏گردد، و همانند كسى كه شعله آتشى را نزدیك خود ببیند از آن فرار مى‏كند.[5]

بر این اساس به نظر می رسد بسته شدن باب توبه در هنگام ظهور از این جهت است که مخالفان وقتی قدرت شمشیر حضرت را می بینند چاره ای جز تسلیم نمی یابند و در این هنگام توبه ای که از سر ناچاری باشد بی فایده است. در واقع قیام حضرت مهدی (علیه السلام) بر ایشان در حکم عذاب الهی است که در همین دنیا بر سر ایشان فرود می آید.

توبه

ولی چنان چه پیشتر نیز گفتیم برخی از روایات به صراحت با دیدگاه بسته شدن توبه به هنگام ظهور مغایرت دارد. از آن جمله روایاتی که درباره دعوت حضرت مهدی (علیه السلام) به اسلام و خاندان اهل بیت (علیهم السلام) در منبر ایشان در روز ظهور و سپس در مسیر حرکت ایشان به سوی مدینه رسیده است.[6] همچنین درباره یاران امام مهدی (علیه السلام) نقل شده است:

«لا یَأْتُونَ عَلَى أَهْلِ دِینٍ إِلَّا دَعَوْهُمْ إِلَى اللَّهِ وَ إِلَى الْإِسْلَامِ وَ إِلَى الْإِقْرَارِ بِمُحَمَّدٍ »‏  [7]

بر اهل هیچ آیینی وارد نمی شود مگر این که آن ها را به خداوند و اسلام و اقرار به رسالت حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) دعوت می کند.

 

حلّ یک تعارض

برای حل  تعارض مطرح شده میان خلق محمدی حضرت مهدی (علیه السلام) و دعوتگری ایشان به اسلام و پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام)  و از دیگر سو روایاتی که ذیل آیه 158 سوره انعام آمده است، پس از جمع بندی روایات به نظر می رسد مسئله بسته شدن ابواب توبه مربوط به بخشی از قیام حضرت است که مراحل روشن گری توسط ایشان و صحابی و یارانشان به اتمام رسیده است و در واقع بر همگان درباره حقانیت اهل بیت (علیهم السلام) حجت تمام شده باشد.[8]

در واقع حضرت مهدی (علیه السلام) تنها با کسانی می جنگند که جز زبان شمشیر چیزی نمی فهمند و شمشیر انتقام ایشان فقط بر گردن ستمگران و پیروان ایشان فرود می آید. ایشان به سیره و روش پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله ) رفتار می کنند که در باره سیره نبوی آمده است:

«تمام جنگ های پیامبر (صلی الله علیه و آله) برای دفاع از حق و پیروان آن ها و برای حمایت از دعوت حق بوده است و از این رو دعوت قبل از آغاز به جنگ شرط جواز جنگ مقرر شده است و دعوت فقط با حجت و دلیل انجام می شود ونه با شمشیر و نیزه[9]»

در واقع حضرت مهدی (علیه السلام) تنها با کسانی می جنگند که جز زبان شمشیر چیزی نمی فهمند و شمشیر انتقام ایشان فقط بر گردن ستمگران و پیروان ایشان فرود می آید. ایشان به سیره و روش پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله ) رفتار می کنند

فرصت طلاییِ نجات

شیعه بر اساس ادله نقلی معتقد است که امام عصر (عج) پس از ظهور خود، تغییر و تحولات بزرگی در عرصه فکر و عقل بشر ایجاد خواهد کرد.و در اثر تکامل عقلی که پس از ظهور در بشر حاصل می شود، زمینه برای ایمان اختیاری بسیاری از مردم فراهم می شود.[10] بر این اساس کسانی که پس از اتمام حجت امام هنوز عناد دارند و خود را در مواجهه شمشیر حضرت می یابند، دری از توبه را پیش روی خود گشوده نخواهند دید.

بنابراین با توجه به اتفاقاتی که پیش از ظهور حضرت مهدی (علیه السلام) زمینه ساز ظهور ایشان می شود و ناامیدی کامل که گریبان گیر جوامع بشری می شود. همچنین معجزات آسمانی (ندای آسمانی) که در ماه رمضان سال ظهور رخ می دهد و قدرت حضرت در جلب گروه های مردمی با پرورش قوای عقلی و معرفتی آنان و رحمت و لطف فراگیر و بی نظیر امام، برای فطرت جمعی بشر تردیدی در پیوستن به امام و جهالتی باقی نخواهد ماند و کسانی که با این وجود از قبول دعوت ایشان سر باز زند، در مقابل چهره قهر و شمشیر ایشان  و با مشاهده عذاب و مرگ، راهی برای توبه نخواهند داشت.

پی نوشت:

[1]. روایاتی نیز با همین مضمون ذیل آیه 29 سوره سجده آمده است که برای رعایت اختصار از بیان آن صرف نظر کردیم

[2].  كمال الدین و تمام النعمة، ج‏1، ص: 18

[3]. همان، ج2، ص 357

[4]. تفسیر نمونه، ج‏6، ص: 47

[5]. تفسیر نمونه، صص 196، 313،315

[6]. ر.ک: بحارالانوار، ج 52، ص 308

[7]. محمد بن حسن صفار، بصائرالدرجات،ج1، ص 492

[8]. ر. ک: امام مهدی و توبه پذیری، نصرت الله آیتی . مشرق موعود، شماره سوم

[9]. شیخ محمد عبده، تفسیر المنار، ج2، ص 215 به نقل از علی رضا رمضانیان ، شهاب ثاقب.

[10]. ر. ک: شهاب ثاقب، آسیب شناسی مباحث مهدویت، علی رضا رمضانیان.     نوع مطلب : مذهبی، آخرالزمان، احادیث، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 16 آذر 1397 06:41 ق.ظ

Great postings, Regards!
low dose cialis blood pressure price cialis per pill bulk cialis cialis generico postepay cialis 10 doctissimo chinese cialis 50 mg cialis 5 mg para diabeticos generico cialis mexico buying cialis overnight purchasing cialis on the internet
پنجشنبه 15 آذر 1397 11:31 ق.ظ

Wow all kinds of excellent data!
free cialis cialis taglich india cialis 100mg cost tadalafil 20 mg acquistare cialis internet no prescription cialis cheap when will generic cialis be available cialis manufacturer coupon cialis alternative venta de cialis canada
سه شنبه 13 آذر 1397 05:02 ق.ظ

Kudos. Wonderful information!
the best choice cialis woman precios de cialis generico chinese cialis 50 mg cialis cost we choice cialis pfizer india cialis herbs cialis super kamagra cialis 100 mg 30 tablet cialis baratos compran uk comprar cialis navarr
دوشنبه 12 آذر 1397 04:45 ق.ظ

Beneficial advice. Thanks.
price cialis per pill pastillas cialis y alcoho cialis 200 dollar savings card cialis alternative cialis mit grapefruitsaft cialis professional from usa link for you cialis price cialis venta a domicilio cialis super kamagra cialis generika in deutschland kaufen
یکشنبه 11 آذر 1397 04:22 ق.ظ

You expressed it well!
tarif cialis france 200 cialis coupon are there generic cialis price cialis best cialis generico walgreens price for cialis enter site natural cialis cialis y deporte cialis flussig viagra or cialis
جمعه 9 آذر 1397 04:43 ب.ظ

Nicely put, Thanks!
venta de cialis canada american pharmacy cialis buy cialis uk no prescription cialis authentique suisse how to buy cialis online usa cialis kamagra levitra cialis generico postepay cialis usa cost price cialis per pill cialis pills price each
جمعه 9 آذر 1397 04:57 ق.ظ

Beneficial info. Thanks!
fast cialis online viagra vs cialis vs levitra cialis 5 mg scheda tecnica cialis per paypa buy cialis pastillas cialis y alcoho prezzo cialis a buon mercato cialis 20 mg cost warnings for cialis cialis great britain
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:36 ب.ظ

You actually said this superbly!
sialis cialis 100 mg 30 tablet cialis 50 mg soft tab rx cialis para comprar cialis generico lilly cipla cialis online cialis generico only now cialis for sale in us enter site 20 mg cialis cost prices on cialis 10 mg
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:07 ق.ظ

With thanks. Great stuff.
cialis tadalafil online cialis online napol prezzo cialis a buon mercato cialis 5 mg funziona cialis with 2 days delivery cialis savings card cialis generico in farmacia cialis 5 mg para diabeticos best generic drugs cialis cialis usa cost
جمعه 20 مهر 1397 07:47 ق.ظ

You've made your position pretty effectively.!
generic levitra buy levitra online buy levitra generic levitra vardenafil levitra 20mg buy levitra online cheap 20mg levitra levitra buy generic levitra
سه شنبه 10 مهر 1397 06:40 ب.ظ

Great write ups, Thanks a lot.
cialis generique we use it cialis online store 5 mg cialis coupon printable cialis professional yohimbe cipla cialis online cialis generico lilly ou acheter du cialis pas cher safe site to buy cialis online cialis 200 dollar savings card generic cialis
یکشنبه 8 مهر 1397 12:21 ب.ظ

Thanks a lot! Lots of advice!

viagra cialis levitra we recommend cialis best buy prices for cialis 50mg cialis flussig the best site cialis tablets achat cialis en europe we use it 50 mg cialis dose pastillas cialis y alcoho cialis generico in farmacia no prescription cialis cheap
یکشنبه 1 مهر 1397 01:06 ق.ظ

Useful information. Many thanks!
pharmacy times canadian pharcharmy online24 pharmacy canada 24 top rated canadian pharmacies online canada viagra pharmacy canada drugs for sale in uk trust pharmacy of canada drugs for sale deep web pharmacy times
سه شنبه 27 شهریور 1397 10:25 ب.ظ

Nicely put. Cheers!
where do you buy cialis cialis 20mg preis cf we like it safe cheap cialis compare prices cialis uk cialis prezzo di mercato buy brand cialis cheap cialis dosage recommendations prix de cialis cialis para que sirve generic cialis tadalafil
چهارشنبه 14 شهریور 1397 04:54 ق.ظ

Many thanks, A good amount of information!

pharmacy near me canadian pharmacies without an rx Canadian Pharmacy USA online pharmacies mexico canada pharmaceuticals online canadian pharmacy world canada medication list canadian pharmacies shipping to usa prescription drugs without prior prescription canada drugs
سه شنبه 23 مرداد 1397 05:44 ق.ظ

You said it perfectly..
buy viagra with prescription viagra cheap levitra cost of viagra buy viagra online cheap uk canadian viagra viagra cheap online uk online pharmacy generic viagra viagra online pharmacy levitra buy cheap viagra generic online how to buy viagra uk
دوشنبه 22 مرداد 1397 09:28 ب.ظ

You actually expressed it really well.
cialis canada cialis usa cost cialis generico milano are there generic cialis cialis authentique suisse cialis 100 mg 30 tablet female cialis no prescription cialis 20 mg cut in half cialis sicuro in linea i recommend cialis generico
دوشنبه 7 خرداد 1397 08:22 ق.ظ

Thanks a lot. Ample forum posts!

dose size of cialis legalidad de comprar cialis non 5 mg cialis generici only now cialis 20 mg cialis for sale in europa generic cialis pill online purchasing cialis on the internet generic for cialis tadalafil cialis en mexico precio
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 09:02 ق.ظ

Thank you, I like it.
cialis farmacias guadalajara buy cialis online buying cialis on internet buying cialis in colombia cialis dosage recommendations generic cialis canadian drugs generic cialis ou trouver cialis sur le net the best choice cialis woman cialis 5 mg buy
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 04:50 ب.ظ

You actually stated that fantastically!
cheap online pharmacy no prescription buy viagra online uk next day delivery buy viagra online uk next day delivery where to buy viagra in store online prescription for viagra viagra pfizer buy online viagra pharmacy levitra can you buy viagra without prescriptions buy viagra using paypal buy viagra next day delivery
شنبه 18 فروردین 1397 07:43 ق.ظ

Appreciate it! A lot of tips!

cialis kaufen cialis sicuro in linea we use it 50 mg cialis dose estudios de cialis genricos we recommend cialis best buy cialis 5 mg scheda tecnica cialis efficacit canada discount drugs cialis cialis qualitat cialis pas cher paris
شنبه 4 فروردین 1397 06:59 ق.ظ

Many thanks. I like this.
import cialis american pharmacy cialis generic low dose cialis when will generic cialis be available buy online cialis 5mg get cheap cialis cialis coupons printable cialis rezeptfrei sterreich only now cialis for sale in us we recommend cheapest cialis
دوشنبه 28 اسفند 1396 12:37 ب.ظ

You said it terrifically!
look here cialis order on line what is cialis how to buy cialis online usa canadian discount cialis 200 cialis coupon cialis pills boards discount cialis cialis generika in deutschland kaufen look here cialis order on line low cost cialis 20mg
دوشنبه 16 مرداد 1396 05:01 ق.ظ
Thanks a lot for sharing this with all folks you really know what you are speaking about!
Bookmarked. Please additionally discuss with my web site =).
We can have a link exchange arrangement among us
یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 12:25 ق.ظ
Everything is very open with a clear description of the issues.

It was truly informative. Your site is extremely helpful.

Many thanks for sharing!
شنبه 2 اردیبهشت 1396 05:49 ق.ظ
Good post. I learn something totally new and challenging
on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be
interesting to read through content from other authors
and practice a little something from other websites.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 10:10 ق.ظ
Heya i am for the first time here. I found this board and I to find
It truly useful & it helped me out much. I am hoping to offer something back and help others such as you helped me.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 04:21 ق.ظ
Hi there, for all time i used to check weblog posts here in the
early hours in the break of day, as i love to learn more and more.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 09:32 ب.ظ
Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have developed
some nice methods and we are looking to exchange solutions with others, please shoot me an e-mail
if interested.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی